Кров

Кров

Рак крові — ціла група пухлинних захворювань кровотворної тканини. Те, що ми звикли вважати «раком крові», фахівці-онкологи називають «гемобластозом». У тому випадку, якщо ракові клітини окупують кістковий мозок (місце, де утворюються і дозрівають клітини крові), гемобластози називають лейкозами. Якщо ж пухлинні клітини розмножуються поза кісткового мозку, мова йде про гематосаркоми..

Лейкози (лейкемії) – також не одне захворювання, а декілька. Всі вони характеризуються трансформацією певного типу кровотворних клітин в злоякісні. При цьому ракові клітини починають розмножуватися і заміщають нормальні клітини кісткового мозку і крові. Залежно від того, які саме клітини крові перетворилися на ракові, виділяють декілька видів лейкозів. Наприклад, лімфолейкоз — це дефект лімфоцитів, мієлолейкоз — порушення нормального дозрівання гранулоцитарних лейкоцитів. Всі лейкози ділять на гострі і хронічні. Гострі лейкози викликає неконтрольоване зростання молодих (незрілих) клітин крові. При хронічному лейкозі в крові, лімфатичних вузлах, селезінці і печінці різко збільшується кількість більш зрілих клітин. Гострі лейкози протікають набагато важче, ніж хронічні, і вимагають негайного лікування..

Причини
Щоб людина захворіла на лейкоз, достатньо, щоб одна єдина кровотворна клітина мутувала в ракову. Вона починає швидко ділитися і дає початок клону пухлинних клітин. Ракові клітини, що швидко діляться, поступово займають місце нормальних, і розвивається лейкоз.

Можливі причини мутацій в хромосомах нормальних клітин наступні:

  1. Вплив іонізуючого випромінювання.
  2. Канцерогени. До них відносяться деякі лікарські препарати (бутадіон, левоміцетін, цитостатики (протипухлинні)), а також деякі хімічні речовини (пестициди; бензол; продукти перегонки нафти, які входять до складу лаків і фарб).
  3. Спадковість. В основному це стосується хронічного лейкозу, проте в сім’ях, де були хворі гострим лейкозом, ризик захворіти підвищується в 3-4 рази. Вважається, що у спадок передається не хвороба, а схильність клітин до мутацій.
  4. Віруси. Є припущення, що існують особливі види вірусів, які, вбудовуючись в ДНК людини, можуть трансформувати нормальну клітину крові в злоякісну.
  5. Виникнення лейкозів у певній мірі залежить від раси людини і географічної зони його проживання.

Як розпізнати?
Самому собі поставити діагноз «лейкоз» навряд чи вийде, але звертати увагу на зміну в самопочутті потрібно обов’язково. Майте на увазі, що гострий лейкоз супроводжується високою температурою, слабкістю, запамороченнями, болями в кінцівках, розвитком важких кровотеч. До цієї хвороби можуть приєднуватися різні інфекційні ускладнення: виразковий стоматит, некротична ангіна. Також може відзначатися збільшення лімфатичних вузлів, печінки і селезінки. Хронічний лейкоз характеризується підвищеною стомлюваністю, слабкістю, поганим апетитом, зниженням ваги. Збільшується селезінка, печінка. На пізній стадії хвороби виникають інфекційні ускладнення, схильність до тромбозів.

Діагностика
Діагноз раку крові в більшості випадків не можете ставитися на підставі загального та біохімічного аналізу крові. Для підтвердження діагнозу раку крові також необхідно провести дослідження кісткового мозку (пункція, трепанобіопсія).

Лікування
Для лікування гострого лейкозу застосовується поєднання декількох протипухлинних препаратів і великих доз глюкокортикоїдних гормонів. У деяких випадках можлива пересадка кісткового мозку. Надзвичайно важливими є підтримуючі заходи — переливання компонентів крові і швидке лікування інфекції, вірогідність приєднання якої при лейкозі є дуже велика.

При хронічних лейкозах в даний час застосовують так звані антиметаболіти — ліки, які пригнічують ріст злоякісних клітин. Крім того, іноді використовують променеву терапію або введення радіоактивних речовин, таких, як радіоактивний фосфор. Метод лікування лікар обирає в залежності від форми лейкозу. Контроль за станом пацієнта ведеться по аналізах крові та результатах досліджень кісткового мозку. Лікуватися від лейкозу нерідко доводиться протягом усієї решти життя.

The Latest

To Top