Легені

Легені

Рак легенів — група злоякісних пухлин легенів, що виникли з клітин, які вистилають бронхи або самі легені. Для цих пухлин характерний швидкий ріст і раннє метастазування. Чоловіки страждають на рак легенів в 7-10 разів частіше, ніж жінки, причому захворюваність підвищується пропорційно віку. У чоловіків в 60-69 років рівень захворюваності в 60 разів вище, ніж у 30-39-літніх.

Причини
Справжні механізми трансформації нормальних клітин у ракові ще до кінця не вивчені. Однак, завдяки науковим дослідженням, стало зрозуміло, що існує ціла група хімічних речовин, які мають здатність викликати злоякісне переродження клітин. Такі речовини називають канцерогенами.

Головна причина розвитку раку легенів — вдихання канцерогенів. Близько 90% всіх випадків захворювань пов’язані з палінням, а саме з дією канцерогенів, що містяться в тютюновому димі. Крім того, до раку легенів має саме безпосереднє відношення забруднення атмосфери. Наприклад, в індустріальних районах з гірничодобувної та переробної промисловістю люди хворіють на рак легенів в 3-4 рази частіше, ніж у глухих селах. .

У раку легенів існують і інші фактори ризику:

  • контакт з азбестом, радоном, миш’яком, нікелем, кадмієм, хромом, хлорметіловим ефіром;
  • радіоактивне опромінення;
  • застарілі хвороби легень: пневмонія, бронхіт, бронхоектатична хвороба, туберкульоз.

Що відбувається?
Ракові клітини швидко діляться, пухлина починає збільшуватися в розмірах. При відсутності лікування вона проростає в сусідні органи (серце, великі судини, стравохід, хребет), викликаючи їх пошкодження.
Разом із кров’ю та лімфою ракові клітини розносяться по всьому організму, утворюючи нові пухлинні вузли (метастази). Найчастіше метастази розвиваються в лімфатичних вузлах, іншому легкому, печінці, головному мозку, кістках, наднирниках і нирках.

Як розпізнати?
Курці зі стажем, будьте пильні! Постійний кашель, мокротиння з домішкою крові, біль в грудній клітці, а також пневмонії і бронхіти, що повторюються, — це не просто неприємні симптоми. Не виключено, що в ваших легенях розвивається серйозний хвороботворний процесс — рак легенів!

Діагностика
На жаль, більшість хворих звертаються до лікарів вже на пізніх стадіях раку легенів. Тому дуже важливо регулярно проходити профілактичні огляди, робити флюорографію і звертатися до лікаря-терапевта, а ще краще – до пульмонолога, при будь-яких симптомах легеневих захворювань, що тривають більше 3 днів.
Найнадійніший спосіб виявити рак легенів — зробити рентгенографію органів грудної клітини. Для уточнення діагнозу застосовують ендоскопічну бронхографію, яка дозволяє з’ясувати склад пухлини та її розміри, а також зробити біопсію — взяти шматочок тканини для цитологічного дослідження.

Лікування
Лікуванням хворих з раком легенів займається лікар-онколог. Метод лікування лікар обирає залежно від стадії раку, виду злоякісних клітин, особливостей пухлини, наявності метастазів тощо.
Зазвичай для позбавлення пацієнта від хвороби використовується поєднання одразу трьох методів: хірургічного, медикаментозного і променевого.
Хірургічне лікування раку легенів передбачає видалення пухлини разом з частиною легені. При необхідності одночасно прибирають і пошкоджені лімфовузли.
Успіх лікування залежить від віку пацієнта і правильності підбору терапії.
Якщо лікування було розпочато на ранніх стадіях хвороби, у 45-60% пацієнтів є шанс повністю одужати, а у 90% — прожити ще хоча б п’ять років. Якщо хвороба виявили занадто пізно, коли вже з’явилися метастази, гарантій немає ніяких.

The Latest

To Top