Канцерогени — це речовини хімічної природи, здатні в чистому вигляді викликати розвиток в організмі пухлин.
Експертами Міжнародного агентства з вивчення раку (МАІР) виявлено 272 канцерогенних агенти. До них віднесені не тільки хімічні сполуки, але й ті професійні дії людини, в процесі яких має місце вплив на організм шкідливих речовин.
Канцерогени підстерігають нас не тільки в їжі і воді, канцерогенним може бути повітря нашої оселі або виробничого приміщення. Канцерогенні речовини, здатні переродити нормальні клітини організму, перебувають у парфумерних виробах і побутовій хімії. Вони можуть бути твердими, рідкими або газоподібними. Їхній вплив на нас не так просто виявити, для цієї мети потрібна спеціальна апаратура. Навряд чи в нашому повсякденному житті вдасться повністю виключити контакти з канцерогенними речовинами, але звести їх вплив до мінімуму нам цілком під силу. Для цього треба добре собі уявляти, які дії можуть бути найбільш небезпечними, і як ми здатні боротися з впливом канцерогенів.
Виникненню раку сприяють забруднення навколишнього середовища і виробничих приміщень важкими металами, азбестом, миш’яком, парафіном, аніліном, поліхлорвінілом, бензолом та іншими речовинами. Що стосується інших хімічних речовин, то найбільш поширеними і небезпечними канцерогенними забруднювачами навколишнього середовища можна вважати важкі метали — ртуть, свинець, кадмій.
Вони надходять у навколишнє середовище з автомобільними вихлопами, виробничими викидами і стічними водами промислових підприємств. Потрапляючи з повітрям і питною водою в живі організми, ці речовини відкладаються в печінці та інших органах.
Канцерогенний ефект має, перш за все, свинець, який до недавнього часу використовувався при виготовленні друкарської фарби. На щастя, зараз свинець до складу фарб не входить. Також встановлено, що при зберіганні картоплі в гаражі, а це досить часте явище, у коренеплодах збільшується вміст важких металів, зокрема свинцю.
У побуті досить поширена така канцерогенна хімічна речовина, як 3,4-бензпірен. Він може бути присутній, насамперед, в їжі, приготовленій з порушенням технології (пересмажені жири).
Небезпечним канцерогеном для печінки є афлатоксин — речовина, виявлена в цвілевих грибках. Цей грибок може вражати злаки (особливо овес), висівки, борошно (особливо кукурудзяне), а також горіхи. Його головна небезпека полягає в тому, що при термічній обробці продуктів, уражених цим грибком, афлатоксин не руйнується. Запідозрити наявність афлатоксину в продуктах можна по гіркому смаку. Наприклад, горіхи починають гірчити. Наприкінці 90-х років багато повідомлялось про великі партії арахісу, що надійшли з-за кордону та були забраковані саме у зв’язку з виявленням афлатоксину. Так що певну роль у профілактиці раку має державний санітарно-епідеміологічний нагляд.
Азбест, що також є потужним канцерогеном, популярний у виробників промислової продукції. Стійкість до кислот дозволяє використовувати його при виготовленні вінілових шпалер, виробів з паперу, текстилю (покривал, рушників, простирадл). Азбест також служить незамінним компонентом фарб, покриття для підлоги, труб, шпаклівки, замазки, цементу. Азбест входить до складу присипок, дезодорантів (з тальком) і порошків для посуду. І це, на жаль, далеко не повний перелік застосування азбесту. Азбест тендітний, легко кришиться. У зв’язаному стані він безпечний, але при порушенні цілісності виробів легко може потрапити в дихальні шляхи. Фахівці вважають, що робітник на азбестовому виробництві, який щодня вдихає пил зі змістом цього матеріалу, у середньому захворює на рак легенів через 20 років.
Люди, зайняті у виробництві парафіну та деяких продуктів перегонки дьогтю, зазвичай страждають професійним раком шкіри, який може виникнути на тлі хронічних тріщин, виразок або папілом.
Широко поширений в побуті і формальдегід. Це безбарвна рідина, яка застосовується при виробництві парфумерних і косметичних виробів, а також будівельних та господарських товарів. Медичні експерименти, проведені на тваринах, свідчать, що розчин формальдегіду викликає розвиток пухлин. Науковці припускають, що при тривалому надходженні парів цієї речовини в дихальні шляхи людини може виникнути такий самий ефект.
Лаурилсульфат натрію також широко використовується в косметичних засобах, шампунях, гелях для душу, піноутворювачах для ванн тощо. Лаурилсульфат реагує з багатьма інгредієнтами косметичних препаратів з утворенням нітрозамінів (нітратів), які є канцерогенами.
