Щитоподібна залоза

Щитоподібна залоза

Рак щитоподібної залози (ЩЗ) – це злоякісна пухлина, клітинам якої притаманні такі властивості, як безконтрольний ріст та здатність проростати з часом в поряд розташовані органи з порушенням функцій цих органів( в трахею, гортань, внутрішню яремну вену, сонні артерії).

Пухлини щитовидної залози розглядають як дисгормональні. Вони виникають на фоні зниженої функції щитовидної залози, яка обумовлена недостатністю йоду, прийомом антитироїдних препаратів, впливом іонізуючого випромінення, доведена також генетична роль причини виникнення раку

Частота раку ЩЗ становить 1% серед всіх пухлин. Захворюваність 0,5-10 на 100 тис. населення в світі, та 8 на 100 тис. населення в Україні. Смертність від раку ЩЗ становить 5 на 1 млн. в світі, 12 на 1 млн. в Україні. Жінки хворіють у 5-7 разів частіше за чоловіків. Найбільше хворих припадає на вік 40-50 років.

Розпочинається захворювання з появи вузла в щитовидній залозі. Вузол зазвичай щільно-еластичної консистенції, що швидко збільшується в розмірах. Поява збільшених лімфатичних вузлів на бічних поверхнях шиї свідчить про наявність метастазів в них. Можуть з’являтись відчуття комочка в горлі, стиснення в ділянці ЩЗ, осиплість голосу, задишка, біль в ділянці ЩЗ та шиї. Виявивши в себе хоча б один з наведених симптомів слід звернутися до лікаря ендокринолога або до онкохірурга безпосередньо. Обов’язковим є виконання ультразвукового дослідження ЩЗ та шиї з виконанням пункційної біопсії вузла ЩЗ з наступним цитологічним дослідженням клітин з вузла ЩЗ, що дає змогу підтвердити діагноз рак ЩЗ чи виключити його. При підозрі на рак ЩЗ показане хірургічне лікування.

Хірургічне лікування полягає в повному видаленні щитовидної залози. Лише при виявленні захворювання в ранній стадії можливе видалення лише однієї долі ЩЗ, що вражена пухлиною. Радіойодтерапія застосовується після хірургічного лікування(тотального видалення ЩЗ) з метою повного знищення всіх клітин ЩЗ. Пожиттєво призначається супресивна гормонотерапія препаратами левотироксину.

Основним профілактичним засобом раку ЩЗ є ультразвукове дослідження залози, яке необхідно проводити мінімум 1 раз на 2 роки, а ще краще, враховуючи розповсюдженність цієї хвороби в Україні, робити це не складне обстеження щорічно!

Обстеження щитовидної залози можливо здійснити в:

1. Районних поліклініках.

2. Консультативній поліклініці Українського науково-практичного центру ендокринної хірургії, м. Київ, вул. Кловський узвіз, 13А.

3. Київському міському ендокринологічному центрі, вул. Рейтарська, 22.

4. Консультативній поліклініці Центральної міської клінічної лікарні м. Києва, вул. Пушкінська, 22-а.

5. В Інституті ендокринології та обміну речовин ім. Комісаренка АМН України, м. Київ, вул. Вишгородська, 69.

The Latest

To Top