Шкіра

Шкіра

Рак шкіри

Рак шкіри є доволі поширеним захворюванням, щороку по всьому світу їм хворіє близько 1 млн чоловік. Регулярно перевіряйте стан Вашої шкіри. Вивчіть звичайний стан своєї шкіри і повідомляйте про будь-які зміни лікареві.

На що треба звертати увагу:

Нижченаведені ознаки і симптоми можуть бути спричинені раком шкіри або іншими проблемами зі шкірою. Зверніться до лікаря, якщо у Вас виникли такі симптоми:

  • зміни форми, кольору або розміру родимок або бородавок;
  • виразки, що не загоюються;
  • ділянки шкіри, які кривавлять або сверблять, або почервоніли і стали горбкуватими.

Існують наступні основні види раку шкіри:

Лускова клітинна карцинома

Цей вид раку зазвичай вражає шкіру особи, концентруючись головним чином біля рота або на поверхні вух. Це спочатку ущільнення на шкірі невеликого розміру, яке поступово перетворюється на невелику пляму червоного кольору, що має лускову структуру.

Через деякий час, якщо його не лікувати, захворювання може почати розповсюджуватися далі, захоплюючи все нові ділянки шкіри. Без лікування лускова клітинна карцинома призводить до летального результату.

Базально-клітинна карцинома

Цей вид раку шкіри є, напевно, найпоширенішим. На початковій стадії є невеликим ущільненням. Найчастіше локалізується на шиї, голові або кистях рук. Через деякий час уражена ділянка шкіри може почати кровоточити, потім починається помилкове загоєння з утворенням скориночки, що знову змінялася кровотечею.

Розростаючись, базально-клітинна карцинома вражає не тільки поверхню шкіри, але і йде в глиб. Розповсюджується трохи повільніше, ніж лускова клітинна карцинома. Може захопити велику площу.

Злоякісна меланома

Цей вид раку шкіри — найнебезпечніший зі всіх вищеперелічених. Є невеликі шанси його вилікувати, але тільки на ранній стадії захворювання.

Зазвичай злоякісна меланома локалізується на пігментній плямі, родимці або в безпосередній близькості від них. Поступово розростаючись, меланома стає опуклою, іноді змінює колір і починає кровоточити. Крім того, людину мучить нестерпиме свербіння в області ураження.

Зараз це дуже поширене захворювання, приблизно кожні 10 років число хворих збільшується в 1,5-2 рази. Звичайно, не можна сказати, що в цьому винен тільки ультрафіолет. На утворення меланоми впливає безліч чинників: ультрафіолетові промені, гормональні, генетичні, екологічні, ендокринні та інші чинники.

Мепанома шкіри в 80% випадків починає розвиватися з родимки.

Якщо людина хвора меланозой — зайвою пігментацією шкіри, це у декілька разів збільшує ризик захворіти меланомою. Дуже часто ці два захворювання протікають одне на тлі іншого. Лікарі вважають, що родимки є слабким місцем, своєрідним проломом організму. Існує безліч випадків, коли родимки починають перероджуватися по, здавалося б, нез’ясовним причинам. Родимкою, або невусом, є пігментоване утворення на поверхні шкіри, що носить природжений або придбаний характер. Родимки найчастіше бувають у вигляді горошини або темно-коричневої плямочки. Вони можуть бути плоскими, а можуть виступати над поверхнею шкіри, часто з родимок росте волосся.

Зазвичай родимки не викликають яких-небудь незручностей у свого власника, оскільки є доброякісним новоутворенням. Вони виникають унаслідок порушення синтезу і обміну меланіну. Родимки можуть виникнути як в дитинстві, так і в зрілому віці. За спостереженнями лікарів, людина народжується практично без родимок, вони починають з’являтися на першому році життя або пізніше. Крім того, деякі родимки можуть зникнути.

Зростання родимок, окрім ультрафіолетових променів, можуть спровокувати масаж, травма, гормональне лікування і багато інших причин. Якщо на родимку регулярно впливати ультрафіолетовими променями, вона рано чи пізно почне перероджуватися в меланому. Найбільш небезпечні в цьому відношенні родимки, розташовані на ступні і долонях, оскільки вони частіше за інш
их перероджуються в меланому.

Будь-яку людину повинні відразу ж насторожити наступні зміни родимок:

  • поява нової пігментної плями або родимки;
  • зміна зовнішнього вигляду родимки (колір, форма, розмір);
  • краї родимки стали зазубленими;
  • поверхня родимки стала неоднорідною;
  • родимка набула лускову структуру, почала кровоточити або запалилася.

Захворюванню можна запобігти, видаливши родимку. Робити це можуть тільки висококваліфіковані лікарі. Категорично забороняється видаляти родимку самостійно. Цим можна завдати ще більшої шкоди своєму здоров’ю. Після виявлення змін, що відбуваються з родимкою, потрібно відразу ж припинити будь-який контакт пошкодженої області шкіри з сонячними променями, засмагати не можна. Потрібно якнайскоріше звернутися до лікаря.

Перш ніж ухвалити рішення про видалення родимки, необхідна консультація онкодерматолога і дерматолога. Після необхідної операції по видаленню невуса необхідний ще цілий ряд гістологічних досліджень по спостереженню за видаленими тканинами. Не існує якогось універсального способу видалення родимок. Основними методами видалення родимок є електрокоагуляція, кріодеструкція, лазерноє видалення, хірурнічне втручання. У кожному окремому випадку це питання вирішується індивідуально. В деяких випадках потрібне видалення не тільки безпосередньо самої родимки, але і здорової шкіри навколо неї.

The Latest

To Top