Повне відмовлення від паління є оптимальним засобом індивідуальної профілактики рака легенів та багатьох інших форм рака!
На сьогодні в світі щорічно реєструють близько мільйона нових випадків захворювання на рак легенів. Чоловіки хворіють в 6 разів частіше за жінок. Захворюваність почала стрімко зростати починаючи з 60-х років минулого сторіччя, і за прогнозами така тенденція збережеться ще довго, якщо глобальна боротьба з тютюнопалінням не буде суттєво посилена.
В тютюновому димі спектральний аналіз виявив близько 50 канцерогенних речовин, в тому числі бензапірен, радіоактивний ізотоп полонія, 2-нафтіламін, 2-толунзін, нікель. У некурців частота захворювань на рак легенів становить близько 3-4 випадків на 100 тисяч населення. При інтенсивності куріння 0,5 пачки на день вона зростає до 50-51, 1-2 пачки – приблизно до 140, більше 2 пачок на день – перевищує 200. При відмові від куріння ризик захворіти на рак легенів знижується до показників, характерних для некурців, через 10-12 років.
Доведено, що людина, що не палить, але постійно перебуває в прокуреному приміщенні, так само піддається ризику захворювання на рак легенів, як та, що палить. Речовини, що сприяють виникненню раку, знаходяться як у газоподібній, так і у твердій фазах тютюнового диму.
Найбільш небезпечним є поєднання куріння і професійних шкідливих факторів. Ризик захворіти на рак легенів зростає при підвищених концентраціях асбесту в повітрі, роботі на виробництві алюмінію, коксу, чавуну і сталі, у гірничо-видобувній галузі, при контакті з миш’яком, радіоактивними речовинами, кам’яновугільною смолою, нікелем та його сполуками, тальком, при підвищеному рівні радону в приміщеннях. Оскільки впливу радону підлягає більшість людей, необхідно знати шляхи зниження його концентрації і застосовувати їх, а саме — покращення вентиляції в приміщеннях та між етажами, запобігання проникнення газу з підвалів в житло, герметизація підлоги та стін. Звільнення житла від тютюнового диму поряд із засобами зниження концентрації радону слугують загальній меті оздоровлення простору всередині житлових приміщень та зниженню захворюваності на рак легенів.
