Рак молочної залози
Рак молочної залози починається у клітинах тканин грудей. Тканина грудей жінок охоплює площу, більшу ніж самі груди. Вона доходить до ключиць і з під пахви до грудини у центрі грудної клітки.
Рак молочної залози є начастіше діагнастованою формою раку у жінок. Він також може траплятися у чоловіків, але дуже рідко.
Рак молочної залози може виникнути у будь-якому віці, проте більшість випадків захворювання спостерігається у жінок віком за 50 років. Багато жінок зараз живі й добре почуваються завдяки тому, що рак молочної залози було в них виявлено на ранній стадії, і вони отримали лікування.
Що Ви можете зробити
Найнадійнішими тестами виявлення раку молочної залози на ранньому етапі є:
Маммографія – ренгенівське дослідження молочних залоз з малою дозою опромінення.
Клінічне обстеження молочних залоз (СВЕ) – фізикальне обстеження грудних залоз кваліфікованим медичним працівником.
Якщо Вам: |
Що робити: |
40 років або більше |
Проходьте клінічне обстеження молочних залоз кваліфікованим медичним працівником не рідше одного разу на 2 роки. |
Від 50 до 69 років |
Робіть маммограмму кожні 2 роки. |
70 років або більше |
Поговоріть з Вашим лікарем про те, як часто Ви повинні проходити тести на рак молочних залоз. |
Для деяких жінок ризик зхворювання на рак молочної залози є вищим за середній. Проконсультуйтеся з Вашим лікарем щодо ризику особисто для Вас і про персональний план тестування. Можливо, є доцільним почати тестування раніше або проводити його частіше, якщо:
· у Вас вже був рак молочної залози;
· біопсія молочних залоз у Вас показувала певні зміни молочних залоз, такі як збльшення числа аномальних клітин, які не є злоякісними (атипова гіперплазія);
· у Вашій родині є історія захворювань на рак молочної залози (особливо, якщо рак діагнастовано у матері, сестри чи дочки до менопаузи, або ж якщо присутні спадкові мутації у певних генах, таких як BRCA1 або BRCA2.
Ви також знаєте, як нормально виглядають і почуваються Ваші груди, тож Ви можете помітити будь-які зміни, навіть якщо Ви регулярно проходите тестування. Пам’ятайте, що відчуття у Ваших грудях можуть бути різними у різні моменти менструального циклу. Вони можуть ставати грудкуватими саме перед початком менструації. Тканина грудей також змінюється з віком. Знання того, що є нормальним для Вас, допоможе Вам визначити щодо яких змін потрібно проконсультуатися з лікарем.
На що треба звертати увагу
Для більшості жінок знаходження гульки у грудях є найбільш поширеною ознакою раку молочної залози. Якщо вона болюча, це, як правило, є симптомом доброякісної пухлини, проте це має перевірити Ваш лікар. Більшість гульок не є раковими. Ці ознаки і симптоми можуть бути викликані раком молочної залози або ж іншою проблемою з грудьми. Проконсультуйтеся з Вашим лікарем, якщо у Вас виникають такі симптоми:
· виникнення гулі чи набрякання під пахвою;
· зміни розміру чи форми грудей;
· виникнення ямок або зморшок шкіри – це іноді називають «шкіра як шкіра помаранча»;
· почервоніння, набрякання або відчуття підвищеного тепла у враженій груді
· утворення втягнутого соска, коли сосок повернутий до середини;
· утворення кірки або злущування соска.
Рак шийки матки
Рак шийки матки починається у клітинах шийки. Зазвичай він зростає дуже повільно. Перш, ніж розвинеться рак шийки матки, клітини шийки починають змінюватися і стають анормальними. Ці анормальні клітини називають передраковими, тобто вони не є раком. Передракові зміни шийки матки називають дисплзією шийки матки.
Дисплазія шийки матки і рак шийки матки на своїх ранніх етапах часто не викликають жодних симптомів. Регулярне проходженння тестів може допомогти виявити дисплазію або рак шийки матки ще до появи симптомів. Як правило, обидва захворювання успішно лікуються, якщо їх було діагностовано на ранньому етапі.
Ризик виникнення раку шийки матки зростає, якщо Ви рано почали статеве життя, або ж мали багатьох сексуальних партнерів. Ці фактори збільшують для Вас ризик ураження вірусом папіломи людини (HPV). HPV являє собою групу вірусів, які можуть легко передаватися від людини людині статевим шляхом. HPV інфекії є розповсюдженими і зазвичай зникають без лікування, оскільки імунна система звільняє організм від вірусу. Лише окремі типи HPV можуть викликати зміни у клітинах шийки матки, які можуть призвести до раку шийки матки.
Що Ви можете зробити
Після початку статевого життя проводьте дослідження на мазок Папаніколау (Pap test) кожні 1-3 роки. Мазок Папаніколау є лабораторним дослідженням клітин, які беруть з шийки матки для виявлення змін. Цей тест дає змогу виявляти зміни на ранньому етапі, ще до розвитку раку.
Продовжуйте проводити дослідження на мазок Папаніколау навіть після припинення статевого життя.
Проконсультуйтеся з Вашим лікарем щодо того, чи продовжувати дослідження на мазок Папаніколау, якщо Вам робили гістеректомію (видалення матки, шийки та, іноді, яєчників).
Коли Ви проходите дослідження на мазок Папаніколау, Ви також можете домовитися про обстеження тазу. Це є фізикальне обстеження органів тазу через піхву. Лікар вводить палець у рукавичці через піхву для перевірки шийки та органів тазу на будь-які незвичні прояви. Це не є перевірка на рак шийки матки, проте вона може виявити інші проблеми.
Використовувайте презерватив під час статевих стосунків для збільшення шансів уникнення HPV інфекції.
Подумайте про доцільність вакцинації проти HPV, якщо Вам від 9 до 26 років. Вона захищає від деяких HPV інфекцій, що спричиняють понад 70% випадків раку шийки матки і більшість типів шпичастих кондилом.
На що теба звертати увагу
Такі ознаки і симптоми можуть спричинятися раком шийки матки або іншими проблемами зі здоров’ям. Зверніться до лікаря, якщо у Вас виникли такі прояви:
· аномальна кровотеча або криваві виділення з піхви між менструаціями;
· незвичайно тривалі або важкі менструальні періоди;
· кровотеча після статевого акту;
· біль під час статевого акту;
· водянисті виділення з піхви;
· збільшений об’єм виділень із піхви;
· кровотеча з піхви псля менопаузи.
